Czy drogie prezenty to dobry pomysł?

Temat prezentów jest dość trudny, ponieważ nie każdy chce wydawać dużo środków. Niektórzy z kolei w ramach wdzięczności lub z dobrych chęci chcą kupić drogi prezent, by obdarowany mógł poczuć się doceniony. Czy jednak warto dawać duże prezenty?

Prezenty a podatek od darowizny

Niestety z dość drogimi prezentami wiążą się koszty i to nie tylko te związane z kupnem samego prezentu. Chodzi o podatek od darowizny, którego wysokość jest zależna od tego jak drogi jest prezent oraz od pokrewieństwa pomiędzy obdarowanym a obdarującym. Sam podatek waha się od 3 do 20% od kwoty prezentu. Jego wysokość reguluje Ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Ona także określa trzy grupy podatkowe, z których każda posiada własną wysokość darowizny zwolnionej z podatku.

Do pierwszej grupy należą osoby najbliżej spokrewnione: rodzice, zstępni, czyli dzieci i wnuki, małżonkowie, zięć i synowa, rodzeństwo, ojczym i macocha oraz teściowie. W tym wypadku kwota wolna od podatku od darowizny wynosi 9 637 zł.

Druga grupa podatkowa to: zstępni rodzeństwa, czyli np. siostrzeńcy oraz rodzeństwo rodziców zstępnych i małżonków pasierbów – np. bratowa. W tym wypadku możemy podarować do 7 276 zł, bez potrzeby płacenia podatku od darowizny.

Trzecia grupa to inni nabywcy, również ci, którzy nie są w żaden sposób z nami spokrewnieni. Możemy przekazać im do 4 902 zł, w ten sposób unikając podatku od darowizny.

Kiedy jesteśmy zwolnieni z podatku od darowizny?

Z podatku od darowizny jesteśmy zwolnieni w momencie, kiedy przekazywane dobra, w tym dobra pieniężne, mieszczą się w kwocie wolnej od podatku od darowizny. Trzeba pamiętać, że wartość rynkowa wszystkich przekazanych dóbr kumuluje się na przestrzeni 5 lat. Jeśli w tym czasie prezenty przekroczą wolną kwotę od podatku, trzeba rozliczyć pozostałość w urzędzie i zapłacić podatek od darowizn.

Czytaj również:   Ile kosztuje dieta pudełkowa na miesiąc?

Kto płaci podatek od darowizny?

Podatek od darowizny zawsze płaci nabywca, czyli osoba obdarowana. Musi ona oszacować wartość prezentu, jaki dostała, a następnie sprawdzić, czy jego wartość nie przekracza kwoty wolnej od podatku. 

Podatek od darowizny należy zapłacić w Urzędzie Skarbowym. Tam też otrzymamy informację odnośnie kwoty.

Jaki jest sposób na uniknięcie podatku od darowizny?

Można uniknąć podatku od darowizny poprzez spisanie umowy kupna sprzedaży. W umowie można zawrzeć zapis, że dany przedmiot został sprzedany, a jego koszt rozłożony jest w ratach płatnych gotówką. W ten sposób uniknąć można pytań odnośnie darowizny. Jeśli z kolei chcemy przekazać np. naszym dzieciom większą ilość pieniędzy, wtedy możemy część z nich przekazać dziecku, a drugą część jego małżonce lub mężowi. Wtedy nasze dziecko otrzyma całą kwotę, jaką u przekazaliśmy, ale według prawa otrzymał on jedynie pewną część, a nie całość. Jeśli kwota ta jest wolna od podatku od darowizny dziecko może ją zgłosić do Urzędu Skarbowego, ale nie musi płacić podatku.