Ile kosztują audiobooki i czy warto ich słuchać?

Myli się ten, kto sądzi, że czytelnictwo w Polsce przestało być popularne. Choć statystycznie Polacy nie wypadają najlepiej pod względem rocznej ilości przeczytanych książek, ci, którzy deklarują zamiłowanie do czytelnictwa, pochłaniają lektury w zawrotnym tempie. Po książki sięgają też coraz częściej osoby, które do niedawna nie miały czasu, by poświęcić swoją uwagę dobrej lekturze. Za renesans czytelnictwa w ich przypadku odpowiadają audiobooki, czyli książki w formie audio, gdzie tradycyjne, papierowe strony są zastąpione głosem lektora.

Jakie są zalety audiobooków?

Audiobooki to doskonała propozycja dla wszystkich osób, które deklarują chęć czytania, ale niestety nie mają wolnego czasu, by spokojnie usiąść z książką w ręku. Dzięki audiobookom czytelnictwo staje się dostępne również dla osób żyjących w biegu… i to dosłownie – „czytać” można w ruchu, np. podczas porannego joggingu, jazdy samochodem do pracy, a nawet w trakcie zakupów w markecie. Każdy kwadrans spędzony na nieangażującej umysłowo aktywności może zostać wykorzystany do odsłuchania rozdziału ciekawej lektury, co pozwala poszerzyć horyzonty i oderwać się od rutyny dnia codziennego.

Audiobook to doskonała propozycja dla osób, które mają trudności z zasypianiem i nie lubią leżeć w ciszy w oczekiwaniu na nadejście snu. Spokojny, harmonijny głos lektora w tle sprawi, że bezsenność będzie trochę mniej dokuczliwa. Taka rozrywka przed snem nie męczy wzroku i nie angażuje zmysłów – tak, jak robi to telewizor. Pozwala zaś w konstruktywny sposób wykorzystać czas, który zabiegany dorosły ma tylko dla siebie.

Ile kosztują audiobooki?

Zaletą audiobooków jest ich cena – są o ok. 10-20% tańsze niż papierowe książki. Bardzo często można spotkać ciekawe promocje, pozwalające kupić audiobooki jeszcze taniej. Największą zaletą tego rozwiązania jest jego osiągalność – chcąc uzyskać dostęp do ciekawej książki, można nabyć ją bez wychodzenia z domu, nie trzeba też czekać na przyjazd kuriera. Książka jest dostępna od razu po zakupie i jej opłaceniu. To interesująca opcja dla osób, które nagle wygospodarowały troszkę wolnego czasu lub niespodziewanie trafiła im się wolna niedziela bez konkretnych planów.

Czytaj również:   Jaki prezent kupić książkowemu molowi?

Audiobooki dla dziecka – czy warto?

Książki czytane przez lektora to doskonała propozycja nie tylko dla zabieganych dorosłych, ale również dla dzieci – zarówno tych, które nie nauczyły się jeszcze samodzielnie czytać, jak i dla nastolatków, które mają potrzebę nadgonić szkolne lektury lub przygotować się do zajęć dodatkowych. Audiobooki rozwijają wyobraźnię dziecka, pozwalają ciekawie spędzić czas bez ekspozycji na intensywne bodźce, tak charakterystyczne dla programów telewizyjnych i gier komputerowych. Audiobook dla dzieci to rewelacyjny sposób pracy nad koncentracją u najmłodszych, dlatego warto korzystać z książek z lektorem, gdy dziecko często jest nadmiernie pobudzone i rozdrażnione.

Od jakich audiobooków warto zacząć przygodę malucha z literaturą? Jednym z bezapelacyjnych hitów są książki Astrid Lindgren, w tym nie tylko słynne „Dzieci z Bullerbyn”, na których wychowało się kilka pokoleń Polaków, ale również „Dzieci z ulicy awanturników” i „My na wyspie Saltkrakan”, które nie straciły ani odrobiny ze swojej aktualności. Książki tej autorki przenoszą czytelnika w jedyny w swoim rodzaju, urokliwy świat, w który lubi się zanurzyć wielu dzisiejszych dorosłych, by przypomnieć sobie niezwykłe, autentyczne emocje towarzyszące lekturze tych historii.

Audiobook – doskonały pomysł na prezent

Ta nowoczesna forma czytanej książki jest trafioną propozycją na drobny upominek dla bliskiej osoby – i to w każdym wieku. Dzięki dużej dostępności audiobooków taka forma prezentu jest wręcz idealna dla zapominalskich, którzy w ostatniej chwili przypominają sobie o ważnej rocznicy lub jubileuszu. Audiobook jest prezentem w dobrym guście, uniwersalnym i zawsze aktualnym, dlatego coraz częściej jest wybierany w miejsce tradycyjnego podarku, z korzyścią dla solenizanta.

Nie bez znaczenia jest również aspekt ekologiczny – kupując audiobooki, dbamy o środowisko i nie przyczyniamy się do jego degradacji. Dla wielu świadomych ekologicznie osób ma to ogromne znaczenie, powodując, że tym chętniej sięgają po taką formę lektury.

Czytaj również:   Praca w sklepie – jakie korzyści możesz z niej wynieść?