Kupno mieszkania od dewelopera – na co należy uważać?

Kupno mieszkania/domu od dewelopera to znaczący wydatek, zatem należy dobrze go zaplanować i zwrócić uwagę na szereg kwestii. Jakie zagadnienia warto sprawdzić samodzielnie lub poruszyć podczas spotkań z przedstawicielami firmy deweloperskiej?

Dlaczego kupujemy nowe mieszkania?

Coraz więcej Polaków decyduje się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, rezygnując z zakupu mieszkania od osób prywatnych. Fachowcy uważają, że jedną z podstawowych kwestii, które stoją za taką decyzją jest to, że chcemy samodzielnie urządzić mieszkanie w nowoczesny sposób, a już istniejące budownictwo często to utrudnia. Dodatkowo, wiele adaptacji, jakie chcemy wdrożyć, wiąże się z nieadekwatnymi kosztami, a w wielu sytuacjach – jest uniemożliwiane przez decyzje spółdzielni czy wspólnot mieszkaniowych.

W związku z tym coraz częściej wybieramy mieszkania z rynku pierwotnego. Jedną z podstawowych kwestii, na które należy zwrócić uwagę przy takiej decyzji, jest etap, na którym znajduje się realizacja danej inwestycji. Jeśli zależy nam na czasie, a dany blok czy osiedle mieszkaniowe dopiero zaczęło powstawać – dobrym rozwiązaniem może okazać się poszukanie innego lokum, którego stan realizacji jest bardziej zaawansowany. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Lokalizacja ma znaczenie

Jedną z najważniejszych kwestii jest oczywiście lokalizacja, w której znajduje się mieszkanie. To dość indywidualna kwestia i każdy poszukujący lokum ma nieco inne wymagania: niektórzy szukają mieszkania w centrum miasta, a inni – preferują obrzeża. Warto dobrze rozważyć wszystkie plusy i minusy każdego z rozwiązań: przykładowo, osoby które całe życie mieszkały na wsi, w sposób naturalny mogą chcieć odmiany i poszukiwać lokalu znajdującego się w ścisłym centrum. Po jakimś czasie może jednak okazać się, że nieprzyzwyczajonym do miejskiego gwaru mieszkańcom ruch uliczny czy bogate życie po prostu przeszkadzają. Nie twierdzimy oczywiście, że tak będzie we wszystkich przypadkach, jednak należy dobrze rozważyć wszelkie za i przeciw przemawiające za różnymi lokalizacjami mieszkań.

Na co zwrócić uwagę we wnętrzu?

Kupno mieszkania/domu od dewelopera wiąże się także z odpowiednim doborem lokalu pod kątem jego wnętrza. Zastanówmy się zatem, jaki metraż nas interesuje, a także – ile pokoi chcemy mieć we wnętrzu. Jeśli posiadamy samochód – dobrze jest także zastanowić się, czy nie byłoby dobrym rozwiązaniem wykupienie do niego miejsca parkingowego (obecnie niewielu deweloperów oferuje zakup takowego w pakiecie z mieszkaniem).

Jeśli mamy sporo wymagań dotyczących rozkładu pomieszczeń czy rozmiaru mieszkania, dobrze jest skorzystać z pomocy specjalistów. Na stronie https://pewnylokal.pl/ można skorzystać ze wsparcia osób, które będą potrafiły sprostać oczekiwaniom i znajdą lokal dopasowany do potrzeb i preferencji.

Umowa deweloperska – na co zwrócić uwagę?

Załóżmy że idealne mieszkanie zostało już wybrane – zatem teraz czas na podpisanie umowy deweloperskiej, która stanowi dwustronne zobowiązanie: z jednej strony, nabywca potwierdza chęć zakupu danego mieszkania, z drugiej – deweloper zobowiązuje się sprzedać lokal po umówionej cenie. W dokumentach tego rodzaju pojawiają się jednak zapisy, które niekiedy są niekorzystne dla kupującego. Umowa deweloperska na co zwrócić uwagę?

Pierwszą kwestią, która powinna zwrócić uwagę, jest precyzja zapisów. Nie możemy zatem pozwolić na zawarcie w umowie takich sformułowań jak „przekazanie lokalu w terminie xx lub później”. Nie należy także godzić się na zapisywanie wysokich kar dotyczących rezygnacji z zakupu lokalu. Taka praktyka jest niestety dość częsta, a kary umowne nie korespondują z wartością lokalu.

Warto pamiętać, że umowa deweloperska to długi dokument, liczący zazwyczaj co najmniej 20 stron. Jeśli boimy się lub nie potrafimy sprawdzić go we własnym zakresie – warto zlecić to zadanie specjalistom.

Kupno mieszkania/domu z rynku wtórnego, a także pierwotnego to duża decyzja, która zazwyczaj wiąże się z koniecznością zaciągnięcia kredytu hipotecznego i zaangażowania sporej części oszczędności, by móc wpłacić wkład własny. Dlatego też warto dokładnie przemyśleć tę decyzję i sprawdzić opisane wyżej kwestie!