Czy można kupić tabletkę „dzień po” bez recepty? Podpowiadamy, gdzie i w jaki sposób ją dostać

W sytuacjach nagłych antykoncepcja awaryjna stanowi jedyny środek, który może zabezpieczyć kobietę przed niechcianą ciążą. Aby była skuteczna, liczy się czas jej przyjęcia. Dlatego często zadawane pytanie brzmi, czy można kupić tabletkę „dzień po” bez recepty?

Stosowanie antykoncepcji – nie tylko mechanicznej, ale i hormonalnej – bywa zawodne. Zawsze może wystąpić nieprzewidziana sytuacja, która wymaga szybkich i zdecydowanych działań. Wtedy można sięgnąć po awaryjne środki antykoncepcyjne. Na polskim rynku dostępne są dwa typy preparatów – EllaOne i Escapelle. Warto wiedzieć, czy można kupić tabletkę „dzień po” bez recepty.

EllaOne czy Escapelle – jakie tabletki „dzień po” wybrać?

Na polskim rynku dostępne są dwa typy tabletek „dzień po”. Który z nich wybrać? Preparaty różnią się od siebie składem – w EllaOne substancją czynną jest uliprystal, natomiast w przypadku Escapelle to lewonorgestrel. Obie tabletki pomagają w zapobieganiu niechcianej ciąży, natomiast różni je czas, w którym muszą zostać zażyte.

W jakim czasie po stosunku należy przyjąć tabletkę „dzień po”?

Tabletki Escapelle przyjmuje się do 72 godzin po niezabezpieczonym stosunku, natomiast EllaOne mają wydłużone działanie – nawet do 120 godzin (czyli 5 dni). Rozbieżność wynika z innego mechanizmu działania substancji czynnych znajdujących się w pigułkach. Z tego powodu wiele kobiet interesuje EllaOne recepta online, dzięki czemu nie tylko nie muszą umawiać się na wizytę w gabinecie lekarskim, ale otrzymują więcej czasu na zażycie tabletki. Warto jednak pamiętać, że oba preparaty osiągają największą skuteczność podczas pierwszej doby po stosunku.

Czytaj również:   Jaki wybrać prezent dla kobiety

Czy można kupić tabletkę „dzień po” bez recepty?

W wielu krajach europejskich tabletka „dzień po” jest dostępna bez recepty, ale Polska nie należy do tego grona. Stosowanie antykoncepcji awaryjnej jest mocno ograniczone. Przede wszystkim konieczna jest recepta wystawiona przez lekarza (nie musi być ginekologiem). W niektórych przypadkach to problem, ponieważ trudno umówić się na wizytę z dnia na dzień, a wtedy jednym z rozwiązań jest tabletka „dzień po” online. Wirtualna konsultacja to najszybszy sposób uzyskania recepty na antykoncepcję awaryjną.

Trzeba przy tym pamiętać, że pigułki są przepisywane tylko osobom pełnoletnim. Jeśli do lekarza trafi nastolatka poniżej 16. roku życia, o jej zdrowiu decydują rodzice.

Antykoncepcja awaryjna – w jakich sytuacjach jest wskazana i jak często ją stosować?

Tabletki „dzień po” są wskazane, kiedy doszło do niezabezpieczonego zbliżenia. Nie tylko wtedy, gdy nie zastosowano żadnych środków antykoncepcyjnych, ale w też sytuacjach awaryjnych, takich jak zsunięcie lub pęknięcie prezerwatywy, pominięcie tabletki antykoncepcyjnej, a także w przypadku gwałtu.

Należy zaznaczyć, że tabletki „dzień po” nie mogą zastępować tradycyjnej antykoncepcji. Przyjmuje się je jedynie w nagłych, nieprzewidzianych sytuacjach. Zbyt częste sięganie po to rozwiązanie może zaburzyć gospodarkę hormonalną i rozregulować cykl menstruacyjny.

Jak działają tabletki „dzień po”?

Aby nie doszło do zapłodnienia, tabletki „dzień po” uwalniają substancje czynne, które mają za zadanie opóźnić lub zahamować owulację. Jeżeli nie dochodzi do uwolnienia komórki jajowej, nie może dojść do poczęcia. Tutaj pojawia się mit dotyczący tych pigułek – nie są one środkami wczesnoporonnymi. Stosują je kobiety, które z różnych powodów chcą mieć pewność, że nie dojdzie do zapłodnienia.

Skutki uboczne pigułek antykoncepcyjnych

Podobnie jak inne środki antykoncepcyjne, również tabletki „dzień po” mogą wywoływać skutki uboczne. Należą do nich między innymi:

  • nudności i wymioty;
  • bóle i zawroty głowy;
  • ból brzucha;
  • zaburzenia miesiączkowania.
Czytaj również:   Jaki wybrać prezent dla przyjaciółki

Odpowiedź na pytanie, czy można kupić tabletkę „dzień po” bez recepty, jest niestety negatywna. Chociaż przez krótki czas kobiety miały taką opcję, wróciły restrykcyjne przepisy. Teraz wymagana jest recepta lekarska, którą można na szczęście uzyskać online.