Zaskórniki otwarte i zamknięte nie występują tylko w okresie dojrzewania. Osoby ze skórą problematyczną powinny zwracać szczególną uwagę na pielęgnację. Co można im podarować? Czy bon na zabieg kosmetyczny to dobry pomysł?
Skóra dojrzała oznacza nie tylko zmarszczki i utraconą jędrność. W wyniku wielu zmian dochodzi na niej coraz częściej do rozwoju stanów charakterystycznych dla trądziku. Zaskórniki nie stanowią wielkiego zagrożenia, jednak zdecydowanie nie dodają twarzy uroku. Ciężko ukryć je pod makijażem, a mocno kryjące fluidy zdecydowanie nie są wskazane do codziennego użytku. Czym są zmiany, które określa się też jako wągry? Jak można sobie z nimi poradzić? Podpowiemy ci, jaki prezent sprawić osobie, która się z nimi boryka.
Zaskórniki otwarte i zamknięte – przyczyny powstawania
Na proces powstawania zmian skórnych składa się zwykle wiele czynników, które zachodzą równocześnie. Tak też jest w przypadku zaskórników. Nieprawidłowości w organizmie oraz funkcjonowaniu skóry sprawiają, że pojawiają się na niej wągry. O jakich czynnikach mowa? Oto one:
- zaburzenia w pracy układu hormonalnego;
- nadmierna praca gruczołów łojowych, szczególnie widoczna w strefie T, ale i na całym obszarze twarzy;
- zwiększona keratynizacja naskórka (zaczopowanie ujść mieszków włosowych);
- nieprawidłowa pielęgnacja pomijająca podstawowe etapy (brak oczyszczania).
Czy masz do czynienia z zaskórnikami?
Jak wyglądają zaskórniki otwarte i zamknięte? Sprawdź, czy masz z nimi do czynienia, aby wiedzieć, jaką pielęgnację stosować. Nie są trudne do zdiagnozowania, lecz jeśli nie masz pewności, warto zaczerpnąć porady specjalisty – dermatologa lub zaufanego kosmetologa. Wyróżniamy dwa charakterystyczne rodzaje:
- zaskórniki zamknięte – o białym kolorze, wypełnione płynem;
- zaskórniki otwarte – czarne, których kolor wynika z utlenionej keratyny.
Podstawowe błędy pielęgnacyjne cery z zaskórnikami
Skóra z zaskórnikami wykazuje cechy cery tłustej lub mieszanej. Wcale nie muszą pojawiać się na niej zmiany zapalne, jednak nieprawidłowe dbanie o urodę może się do tego przyczynić. Staraj się unikać najczęściej popełnianych błędów, do których można zaliczyć:
- brak oczyszczania skóry dwa razy dziennie (sama woda to za mało);
- zbyt słabe kosmetyki do demakijażu;
- brak produktów złuszczających i ograniczających pracę gruczołów łojowych;
- codzienny makijaż, na który składa się ciężki, wodoodporny podkład;
- stosowanie tylko kremów nawilżających i silnie natłuszczających;
- substancje komedogenne w kosmetykach (masło kakaowe, parafina, lanolina).
Jakie powinny być produkty kosmetyczne do cery z zaskórnikami?
Zanim zaczniesz się zastanawiać, jakie serum do cery mieszanej będzie najlepsze dla ciebie, poznaj najważniejsze właściwości kosmetyków wspomagających walkę z zaskórnikami. Powinny regulować nadmierną pracę gruczołów łojowych, ograniczać wydzielanie sebum, usuwać zanieczyszczenia, delikatnie złuszczać oraz zapobiegać stanom zapalnym. Nie można także przesadzać z nadmiarem aktywnych substancji. Skoncentrowane serum stosowane codziennie na noc w zupełności wystarczy. Do tego możesz wprowadzić tonik, który szybko przywróci pH skóry oraz będzie działać delikatnie ściągająco. W produktach szukaj przede wszystkim:
- kwasu salicylowego;
- retinolu;
- cynku;
- siarki;
- wyciągów roślinnych np. z bluszczu.
Co kupić osobie z cerą problematyczną?
Jeśli masz zaskórniki, doskonale wiesz, jak ważna jest pielęgnacja. Chcąc obdarować bliską osobę, która boryka się z podobnym problemem – rozważ kilka kwestii. Doskonałym wyborem będzie bon na zabieg w zaufanym gabinecie kosmetycznym. Inną opcją są zestawy kosmetyków, jednak tutaj należy uważać. Kupuj je, jeśli wiesz, czego potrzebuje lub co stosuje osoba, którą pragniesz obdarować. Bezpiecznym kosmetykiem będzie np. delikatny żel oczyszczający.
Zaskórniki bywają uciążliwe w pielęgnacji. Odpowiednie kosmetyki są jednak w stanie zminimalizować ich widoczność. Prezent dla przyjaciółki, która ma skórę problematyczną, powinien być uwzględniać jej typ.